
Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych, dokładnie art. 59 ia tej ustawy nałożył na polskie banki obowiązek prowadzenia klientom darmowych kont osobistych. Ma to zapobiegać wykluczeniu spowodowanemu koniecznością wnoszenia opłat za zakładanie i prowadzenie kont. Darmowe konta są dostępne w każdym banku od 8 sierpnia tego roku.
Konto bankowe, mimo że bardzo popularne, dla wielu osób nadal jest czymś całkiem nowym i nie do końca zrozumiałym. Obawa przed formalnościami związanymi z zakładaniem konta i ewentualnymi opłatami za konto sprawia, że w Polsce nadal wiele osób jest wykluczonych z tej jakże podstawowej możliwości posiadania konta osobistego. To ma się zmienić, bo rząd wymusi na bankach prowadzenie swoim klientom darmowych kont. Na rządzie z kolei wymusiła to dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie dostępu i porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi.
Darmowe konto bankowe w 2018 roku
Zapis art. 59 ia podaje, że:
Dostawcy, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1-3 i 9, z wyłączeniem Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, oferujący usługi związane z prowadzeniem rachunków płatniczych dla konsumentów, są obowiązani do świadczenia usługi prowadzenia podstawowego rachunku płatniczego. Obowiązek ten w przypadku dostawców wymienionych w art. 4 ust. 2 pkt 9 dotyczy wyłącznie członków danej kasy oszczędnościowo-kredytowej.
Rachunek osobisty założony przez bank ma służyć do dokonywania wpłat pieniężnych, wypłat z bankomatów i realizacji przelewów, stałych zleceń, a także płatności zarówno przez konto, jak i za pomocą karty płatniczej.
Ustawodawca chce takimi zmianami nakłonić Polaków do korzystania z bankowości elektronicznej. W myśl ustawy darmowe konto założy każdy konsument, który do tej pory nie miał jeszcze konta w banku, a wniosek o takie konto będzie można złożyć w stacjonarnej placówce wybranego banku lub przez internet. Ma to wykluczyć działanie konsumentów pod presją czasu, kiedy to w placówce stacjonarnej często nie mają możliwości dokładnego przeczytania umowy na założenie konta i mogą podejmować nieprzemyślane decyzje. Mało tego, ustawodawca zaznaczył, że:
Konsument może również ustnie żądać zawarcia umowy rachunku podstawowego, bez składania pisemnego wniosku, o ile dostawca dopuszcza taką możliwość.
W myśl tego zapisu konsument zainteresowany założeniem konta nie będzie musiał nawet wypełniać wniosku.
Ochrona konsumentów zakładających darmowe konta
Ustawa zakazuje uzależnienia założenia darmowego konta od podpisania umowy na świadczenia usług dodatkowych, co miało często miejsce w dotychczasowych zapisach banków. Obecnie klient będzie mógł za darmo założyć konto w banku bez względu na to, czy weźmie w tym banku kredyt, otworzy rachunek oszczędnościowy czy podpisze umowę na lokatę. Oprócz konta osobistego klient nie musi mieć żadnego innego produktu oferowanego przez bank, a i tak będzie mu przysługiwał przywilej korzystania z darmowego konta.
Kolejnym zabezpieczeniem jest też brak deklarowania comiesięcznych wpływów na rachunek. I znowu – do tej pory niektóre banki otwierały klientom darmowe konta, o ile ci klienci zadeklarowali comiesięczne wpływy określonych kwot. Teraz nie będzie to miało zastosowania, co oznacza, że konsument nie musi mieć stałych wpływów.
Prowadzenie darmowego konta nie będzie się też wiązało z koniecznością ponoszenia opłat za transakcje. Ustawa przewiduje, że każdy klient banku będzie miał prawo do zlecenia miesięcznie pięciu bezpłatnych transakcji, a opłaty wystąpią dopiero od szóstej transakcji. Konto takie będzie mógł wkrótce założyć każdy obywatel Unii Europejskiej w każdym banku i SKOK-u.