BLIK to bardzo nowoczesny i wygodny system płatności online. Korzystając z kodów BLIK, możesz znacząco oszczędzić czas, ale najpierw dowiedz się, czym dokładnie są, jak płacić z ich pomocą, w jakich bankach są obsługiwane i jakie mają zalety.
Blik – szybkie płatności online
BLIK to darmowe mobilne płatności. Jest to polski system mobilnych płatności, którego stworzenie zostało zainicjowane przez banki. Banki od zawsze starają się sprostać oczekiwaniom swoich klientów i oferować im rozwiązania, które nie tylko przyspieszą wykonywanie transakcji, ale też ułatwią je i sprawią, że płatności będą po prostu przyjemniejsze. W takim właśnie celu powstał BLIK. Ten system płatności stworzono na bazie systemu IKO. Początkowo BLIK był dostępny tylko i wyłącznie w PKO Banku Polskim, ale później do tego systemu dołączyły także inne banki.
Mianem BLIK nazywamy sześciocyfrowe kody, które są wyświetlane przez aplikację mobilną BLIK powiązaną z kontami bankowymi. Jeżeli masz konto w konkretnym banku oraz aplikację BLIK na telefonie, to możesz wyświetlać kody, dzięki którym zaakceptujesz płatności w sklepach, a także wypłacisz gotówkę w bankomatach. BLIK służy też jako doskonałe narzędzie do oszczędzania pieniędzy, bo dzięki niemu możesz korzystać z promocyjnych ofert na przykład na bilety do kina albo na inne wydarzenia. Obsługa BLIK nie wiąże się z ponoszeniem żadnych opłat.
Zalety korzystania z BLIK
Kody BLIK pozwalają Ci płacić bez konieczności noszenia przy sobie gotówki czy karty płatniczej. Jedyne, czego potrzebujesz do zrealizowania płatności, jest telefon z zainstalowaną aplikacją do obsługi BLIK. Dzięki BLIK możesz płacić po prostu telefonem w sklepach internetowych i stacjonarnych, w niektórych urzędach, na stacjach paliw oraz w punktach usługowych. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że z pomocą telefonu możesz wypłacać pieniądze w ponad 12 000 bankomatów w całej Polsce.
Szczególnie wygodne jest płacenie BLIK-iem za zakupy w sklepach internetowych. Coraz więcej sklepów internetowych widzi popularność kodów BLIK i wdraża te płatności na swoich stronach. Zalety korzystania z takich kodów są oczywiste. Kiedy robisz zakupy w sklepie internetowym i chcesz zapłacić za nie z góry, to zwykle musisz się zalogować bezpośrednio do swojego banku, wprowadzić wszystkie dane do przelewu, odebrać SMS-a weryfikacyjnego i zatwierdzić płatność. Kiedy jednak zależy Ci na czasie, bo bardzo się spieszysz, to możesz skorzystać z kodu BLIK i wtedy nie ma konieczności logowania się do swojego banku.
Kolejną ważną zaletą jest fakt, że wymagania dotyczące telefonu obsługującego BLIK są bardzo niskie. Standardowe płatności telefonem mogą być wykonywane tylko i wyłącznie modelem telefonu, który ma moduł NFC, czyli jednym z najnowocześniejszych smartfonów. Kody BLIK można natomiast wygenerować nawet na telefonie starszej generacji, o ile jest to telefon z systemem operacyjnym umożliwiającym instalację aplikacji BLIK. System ten umożliwia też wysyłanie czeków innym osobom i co ważne, użytkownik, któremu wysyłamy czek, nie musi korzystać z BLIK.
Jak korzystać z kodów BLIK?
Żeby skorzystać z BLIK, wystarczy zainstalować na swoim telefonie aplikację BLIK, a podczas regulowania rachunku jako metodę płatności wybrać BLIK, wpisać PIN, a następnie wygenerować kod BLIK i wprowadzić go w odpowiednie miejsce na stronie internetowej oraz zatwierdzić. Możliwość korzystania z kodów BLIK wprowadziło również Allegro, czyli największy portal aukcyjny w Polsce. Żeby zapłacić BLIK-iem na stronie Allegro, wystarczy po prostu wybrać opcję płatności z góry, a następnie BLIK. Po wybraniu tej opcji pojawi się miejsce na kod, który należy wygenerować, wprowadzić i zatwierdzić.
Jakie ograniczenia nakłada Blik?
Do ograniczeń podczas korzystania z kodów BLIK trzeba zaliczyć przede wszystkim czas ważności każdego kodu. Na wpisanie kodu masz tylko dwie minuty. Po upływie dwóch minut kod wygasa i trzeba wygenerować nowy. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie przed nieautoryzowanym użyciem takiego kodu. Drugie ograniczenie dotyczy banków, które obsługują BLIK, ale o tym poniżej.
Kolejnym ograniczeniem są limity transakcji wykonywanych przy pomocy kodów BLIK. Są to m.in. ograniczenia wysokości pojedynczego przelewu natychmiastowego czy limit dziennych przelewów natychmiastowych.
Jakie banki obsługują BLIK?
Z systemu BLIK można obecnie korzystać w 13 bankach. Są to banki: mBank, Getin Bank, Bank Millennium, Orange Finanse, Alior Bank, BZ WBK (obecnie Santander), BGŻ BNP Paribas, T-mobile Usługi Bankowe, Credit Agricole, Pekao SA, PKO Bank Polski i Raiffeisen Polbank. Za jakiś czas do tego grona dołączą zapewne też kolejne banki.