1. 7Banki
  2. Porady
  3. Ile można zyskać, odkładając na koncie oszczędnościowym?

Ile można zyskać, odkładając na koncie oszczędnościowym?


Ile można zyskać, odkładając na koncie oszczędnościowym?

Konto oszczędnościowe jest przez wiele osób uznawane za najbezpieczniejszy i najlepszy sposób oszczędzania i pomnażania swoich pieniędzy. Zobacz, ile tak naprawdę można zaoszczędzić na takim koncie, czy to rozwiązanie się opłaca, ile trzeba wpłacać i jakie konto wybrać, żeby zanotować realny zysk.

Wysokość oszczędności zależy od oprocentowania i kwot wpłat

Każdy bank kusi swoich klientów ofertą kont oszczędnościowych. To, czy dany bank faktycznie pozwoli nam zarobić na koncie oszczędnościowym, jest uzależnione od wysokości oprocentowania pieniędzy zgromadzonych na koncie. Dzisiaj w rankingach kont oszczędnościowych widzimy, że najwyższe możliwe oprocentowanie takich kont to 3,5%, ale w większości przypadków oferty banków dotyczą oprocentowania w skali 2,5-2%. Zdarzają się też konta oprocentowane na 0,2%. Wysokość oprocentowania nie jest jedynym wyznacznikiem zysku z konta. Ważne jest też to, czy oprocentowanie jest stałe, czy zmienne. Stałe oprocentowanie jest przewidywalne, natomiast zmienne może przynieść zarówno wyższy zysk, jak i wyższą stratę. Klient ma do wyboru dwa rodzaje kont oszczędnościowych.

Konto z oprocentowaniem stałym, czyli niezmiennym bez względu na sytuację na rynkach finansowych.
Konto z oprocentowaniem zmiennym, które może być zarówno szansą na wyższy zysk w czasie lepszej koniunktury, jak i ryzykiem w momencie gorszych notowań rynków finansowych.

Dlaczego warto mieć konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe jest oprocentowane dość nisko, więc w większości przypadków mogłoby się wydawać, że zysk z takiego konta jest naprawdę na tyle mały, że nie opłaca się wpłacać na nie swoich nadwyżek finansowych. Zatrzymajmy się jednak na chwilę i zastanówmy, co dzieje się z pieniędzmi, które trzymamy na zwykłm koncie osobistym bez oprocentowania. Pieniądze te tylko tracą na wartości a ceny produktów i usług systematycznie rosną, więc często mając pieniądze na wyciągnięcie ręki, po prostu je wydajemy i nasze oszczędności się rozpływają. Tymczasem posiadając konto oszczędnościowe, mamy możliwość bezpiecznego gromadzenia nadwyżek finansowych. Nie dość, że w pewnym sensie zamykamy sobie możliwość wydawania tych pieniędzy, to dodatkowo je pomnażamy. Oczywiście odsetki rosną bardzo wolno i zysk z konta oszczędnościowego początkowo nie jest wysoki, ale w miarę upływu czasu i w miarę jak suma zgromadzona na takim koncie się zwiększa, zarabiamy na nim coraz lepiej. Podobnie na lokatach bankowych lecz ich zerwanie wiąże sie z utratą wypracowanych odsetek a wypłata z konta oszczędnościowego nie.

Wpłaty na konto oszczędnościowe – regularne czy sporadyczne?

Wyrobienie sobie nawyku systematycznego wpłacania pieniędzy na konto oszczędnościowe pozwala nam lepiej zarządzać swoim budżetem. Wpłacając pieniądze sporadycznie, właściwie wpłacamy bardzo mało i to na tyle mało, że realny zysk po roku, dwóch czy po pięciu latach jest niski. Wpłacając regularnie co miesiąc, zmienia się saldo konta oszczędnościowego i oprocentowanie naliczane jest na nowo, od coraz wyższych kwot. Zdecydowanie lepiej wyrobić sobie nawyk systematycznego wpłacania co miesiąc niewielkiej kwoty niż sporadycznego wpłacania wyższej.

Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe?

Oprocentowanie konta powinno być jak najwyższe i tak naprawdę uniknięcie inflacji możliwe jest dopiero przy oprocentowaniu wyższym niż 4%. Bardzo trudno jest znaleźć takie konto, więc trzeba ostrożnie podchodzić do ofert banków.

Drugą kwestią są zapisy dotyczące obsługi takiego konta. Najlepiej, by konto oszczędnościowe nie miało limitów wypłat gotówki i nie pobierało prowizji od tych wypłat lub by prowizje te były bardzo małe.

Ile realnie można zarobić na koncie oszczędnościowym?

Żeby dobrze zobrazować powiększanie się kapitału na koncie oszczędnościowym, najlepiej wykorzystać konkretne przykłady.

Przykład I:

Załóżmy, że masz konto oszczędnościowe oprocentowanie na 2% w skali roku i każdego miesiąca wpłacasz na to konto 100 zł. Wykonujesz takie wpłaty przez cały rok, a wpłacona po roku suma to 1200 zł. Przez cały rok zarabiasz na koncie zaledwie 8,95 zł.

Przykład II:

Biorąc pod uwagę, że założysz konto oszczędnościowe oprocentowane na 1,5% w skali roku i będziesz przez 24 miesiące, czyli przez 2 lata co miesiąc wpłacał na to konto kwotę w wysokości 350 zł, to po dwóch latach na koncie uzbierasz 8 498,54 zł, z czego wpłacone przez Ciebie pieniądze to 8400 zł, natomiast 98,54 zł to odsetki. Po dwóch latach regularnego oszczędzania zarobisz niecałe 100 zł.

Przykład III:

Przyjmijmy, że dobrze zarabiasz i stać Cię na to, żeby co miesiąc przelać na konto oszczędnościowe 550 zł. Rachunek jest oprocentowany na 1,5% w skali roku, a pieniądze przelewasz na konto przez 60 miesięcy, czyli przez 5 lat. Po pięciu latach na Twoim koncie jest 34 005,24 zł, z czego 33 000,00 zł to przelane środki a 1 005,24 zł to odsetki.

Zobacz również: https://www.bs.limanowa.pl/aktualnosci/promocja-konto-z-pilka

Udostępnij na:
Ocena: 3,5 na 5   Oceny: 545
Skomentuj

Sprawdź podobne porady


Blik – co to jest, jak i gdzie można płacić?Blik – co to jest, jak i gdzie można płacić?

BLIK to bardzo nowoczesny i wygodny system płatności online. Korzystając z kodów BLIK, możesz znacząco oszczędzić czas, ale..

Płacisz kartą w sklepach – sprawdź na co musisz uważaćPłacisz kartą w sklepach – sprawdź na co musisz uważać

Karty płatnicze są dzisiaj standardem i używa ich większość posiadaczy kont bankowych, ale czy wiesz, jak w pełni bezpiecznie korzystać..

Najczęstsze błędy przy robieniu przelewu przez internetNajczęstsze błędy przy robieniu przelewu przez internet

Możliwość wykonywania przelewów przez internet pozwala oszczędzać nie tylko czas, ale i pieniądze. Czas oszczędzasz dzięki temu, że nie..
Komentarze


Szczerze muszę napisać, że mój bank wcale nie ma dobrego oprocentowania. Ale po przeczytaniu tego artykułu muszę przemyśleć poważnie zmianę banku.
Iza
27-11-2018 10:26
Prawda jest taka, że ciężko zarobić na koncie oszczędnościowym. Uważam że dużo lepiej wsadzić pieniądze na lokatę.
Natasza
28-10-2018 22:47