Płacenie smartfonem za zakupy jeszcze jakiś czas temu było nowinką, z którą tylko nieliczni mieli styczność, a teraz stało się już niemal standardem. Eksperci gsmekspert.pl podają, że płatności smartfonem za pośrednictwem technologii NFC biją rekordy popularności.
Płatność zbliżeniowa NFC – w jaki sposób działa?
Płacić za zakupy można wyłącznie telefonem, w którym wbudowany jest specjalny moduł NFC odpowiadający za bezprzewodową łączność z terminalami płatniczymi. Moduł ten jest montowany obecnie we wszystkich najnowszych modelach telefonów i taką funkcjonalność mają między innymi nowoczesne smartfony Samsung, Huawei i Xiaomi. Obecność modułu jednak nie wystarcza, gdyż konieczne jest też zainstalowanie na telefonie aplikacji mobilnej swojego banku współpracującej z modułem NFC.
Sam moduł umożliwia komunikację bliskiego zasięgu (do 20 cm), co w praktyce oznacza, że podczas płatności trzeba zbliżyć telefon do terminala lub przynajmniej utrzymywać go w odległości pozwalającej na zachowanie połączenia między urządzeniami. W czasie płatności NFC dane potrzebne do zawarcia transakcji są pobierane z chmury i z aplikacji bankowej. W takim przypadku telefon po prostu generuje cyfrową wersję karty płatniczej dosłownie na kilka sekund – tylko na czas potrzebny do sfinalizowania transakcji.
Płacenie telefonem jest bardzo łatwe. Wystarczy w odpowiednim momencie uruchomić aplikację i postępować wedle wyświetlanych komunikatów. Oczywiście przed płatnością konieczne jest uruchomienie modułu NFC, a następnie zbliżenie telefonu do terminala w celu zatwierdzenia operacji. Standardowo kwota płatności zbliżeniowej wynosi 50 zł, ale obecnie została ona podniesiona do 100 zł, przy czym czasami konieczne jest wprowadzenie PIN-u weryfikującego płatność. Szczegółowe instrukcje dotyczące płacenia smartfonem znajdują się na stronach internetowych operatorów umożliwiających obsługę technologii NFC.
Zalety płatności zbliżeniowych NFC
Największą zaletą korzystania z płatności zbliżeniowych NFC jest po prostu wygoda. Posiadanie telefonu wyposażonego w moduł NFC znosi konieczność posiadania przy sobie gotówki lub karty płatniczej. Możemy więc zostawić telefon w domu lub w samochodzie i wejść na stację benzynową czy do dowolnego sklepu przyjmującego płatności kartą i zapłacić tam smartfonem. Dzisiaj nawet małe osiedlowe sklepiki oraz sklepy w mniejszych miejscowościach dysponują terminalami płatniczymi, a z technologią NFC da się zapłacić wszędzie tam, gdzie normalnie przyjmowane są płatności kartą. Dodatkowo telefon nie musi być doposażony w żadną specjalną kartę SIM – wystarczy ta, która znajduje się już w telefonie. Wcześniej, gdy technologia NFC była dopiero testowana, jej użytkownicy musieli się zaopatrzyć w specjalne karty SIM, ale dzisiaj nie jest to już konieczne.
Wady płatności zbliżeniowych NFC
Za jedną z wad płacenia zbliżeniowo poprzez NFC można postrzegać wymagania w stosunku do telefonu. Przede wszystkim musi być to smartfon wyposażony w technologię NFC, a dodatkowo na tym telefonie musi zostać zainstalowany system operacyjny Android 4.4 (KitKat) lub nowszy. Kolejnym ograniczeniem, a raczej wymogiem jest korzystanie z karty płatniczej umożliwiającej płatności zbliżeniowe. Samo posiadanie konta w banku nie wystarczy – klient, który chce płacić zbliżeniowo, musi dysponować kartą płatniczą.
Bezpieczeństwo płatności NFC
Poziom bezpieczeństwa płatności zbliżeniowych poprzez moduł NFC jest bardzo wysoki, ale nie oznacza to, że można całkowicie zaniedbać kwestie dotyczące zachowania bezpieczeństwa. Przede wszystkim, korzystając z bankowości internetowej na swoim smartfonie, należy dołożyć wszelkich starań, by zabezpieczyć samo urządzenie. Konieczne jest zainstalowanie na nim oprogramowania antywirusowego i specjalnego skanera złośliwego oprogramowania. Warto też wyrobić sobie nawyk blokowania podejrzanych stron oraz stron, które nie mają aktywnego certyfikatu bezpieczeństwa.
Można przyjąć, że ogólnie płatność zbliżeniowa przez NFC jest tak samo bezpieczna, jak płatność kartą płatniczą. Dla dodatkowego zwiększenia poziomu bezpieczeństwa warto jednak wyłączać moduł NFC wtedy, kiedy nie jest używany. Oczywistą wskazówką jest też korzystanie z PIN-u na telefonie, co uchroni nas przed utratą pieniędzy z konta w przypadku kradzieży lub zagubienia smartfona. Ponadto ciągle aktualna jest rada dotycząca nieprzetrzymywania na telefonie haseł logowania oraz PIN-ów – takie dane powinny być tylko i wyłącznie w naszej pamięci, bo jeśli zapiszemy je na telefonie, potencjalny złodziej otrzyma komplet informacji umożliwiających dokonanie kradzieży.