1. 7Banki
  2. Porady
  3. Płacisz kartą w sklepach – sprawdź na co musisz uważać

Płacisz kartą w sklepach – sprawdź na co musisz uważać


Płacisz kartą w sklepach – sprawdź na co musisz uważać

Karty płatnicze są dzisiaj standardem i używa ich większość posiadaczy kont bankowych, ale czy wiesz, jak w pełni bezpiecznie korzystać z kart płatniczych, czym się różnią poszczególne typy takich kart i co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje kart płatniczych

Jednym z najważniejszych aspektów w kontekście omawiania kart płatniczych jest ich rozróżnienie. Zasadniczo dzielimy karty na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj to karta debetowa, czyli karta wydawana do konta osobistego, inaczej do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Taka karta uprawnia wyłącznie do korzystania z pieniędzy w kwocie, jaka jest zgromadzona na Twoim koncie. Jeżeli masz na koncie 10 000 zł, to za pomocą karty debetowej możesz wykonać transakcje tylko na 10 000 zł.

Z kolei karta kredytowa jest kartą, która uprawnia do korzystania z kredytu przyznawanego przez bank. Karta taka nie jest połączona z kontem. Jest wydana jako osobny produkt finansowy, a wielkość kredytu na karcie jest ustalana indywidualnie z klientem i w odniesieniu do jego zdolności kredytowej. Płacąc kartą kredytową, korzystasz z pieniędzy banku, które należy później oddać. Możesz je oddać bez ponoszenia opłat w okresie bezodsetkowym, który wynosi zwykle od 30 do 60 dni, lub po tym okresie, ale już z dużą prowizją.

Karty płatnicze dzielimy na dwa rodzaje w zależności od obsługującego je operatora. Są to karty Visa i MasterCard. Różnice w tych kartach polegają przede wszystkim na honorowaniu ich w konkretnych krajach, więc to, czy masz kartę VISA, czy MasterCard, będzie miało tak naprawdę znaczenie przede wszystkim podczas podróży. W większości przypadków banki oferują swoim klientom wybór dowolnej organizacji płatniczej.

Jak bezpiecznie płacić zbliżeniowo?

Możliwość płacenia zbliżeniowo jest bardzo wygodna, bo nie musimy za każdym razem wprowadzać karty do terminala i wpisywać PIN-u, a tym samym cała transakcja jest zrealizowana zdecydowanie szybciej. Musisz jednak pamiętać o tym, że płacąc zbliżeniowo, można się zbytnio zagalopować na zakupach. Kiedy regulujesz należności zbliżeniowo, nie rejestrujesz świadomie kwoty, jaką w tym momencie wydajesz, a tym samym może to powodować brak kontroli nad wydatkami. Mało tego, musisz pamiętać, że każda karta ma ustalony konkretny dzienny limit płatności zbliżeniowych. Nie jest jednak prawdą, że zbliżeniowo zapłacisz tylko do kwoty 50 zł. Powyżej 50 zł też można zapłacić zbliżeniowo, ale trzeba wprowadzić PIN.

Trzymaj PIN do karty w tajemnicy

Jeśli już o PIN-ie mowa, to warto zwrócić uwagę na jeden z największych błędów, mianowicie zapisywanie PIN-u na karcie płatniczej. To najgorsza, co możesz zrobić, bo jeśli zgubisz taką kartę albo ktoś ją ukradnie, to znalazca lub złodziej mają pełny dostęp do całego Twojego konta. Rzadko kiedy zdarza się od razu zauważyć brak karty w portfelu. Zwykle ludzie dowiadują się o tym dopiero przy następnej okazji, kiedy chcą taką kartę zapłacić, a wtedy może się okazać, że ich konta są puste. Nigdy nie noś PIN-u przy sobie. Nie zapisuj go na telefonie ani w podręcznym notesie. To tak krótki kod, że po prostu trzeba go zapamiętać. Pamięć jest w tym przypadku najlepszym zabezpieczeniem.

Co zrobić, gdy zgubisz kartę?

W sytuacji, gdy zauważysz brak karty, niezwłocznie zadzwoń do swojego banku na infolinię przeznaczoną do zastrzegania kart. Pracownik banku zweryfikuje Twoją tożsamość i zablokuje możliwość korzystania z karty. Kartę można też zastrzec pod specjalną infolinią o numerze 828 828 828. Infolinia ta jest czynna przez całą dobę i 7 dni w tygodniu. Na infolinii należy wybrać bank, który wydał kartę i dzwoniący zostanie automatycznie przekierowany na infolinię tego banku.

Jakie dane sklep sczytuje z karty?

Podczas płatności kartą terminal sczytuje informacje o dacie ważności karty oraz jej numerze. Nie ma możliwości sprawdzenia, ile pieniędzy masz na koncie albo jaki jest PIN do Twojej karty. Niemniej jednak należy uważać na to, jakie dane na temat karty udostępniasz. Żeby ukraść pieniądze z karty, wystarczy dysponować danymi takimi jak imię i nazwisko jej posiadacza, numer karty i data jej ważności, a także trzycyfrowy kod CVV/CVC umieszczony zwykle obok podpisu posiadacza karty. Jeżeli takie informacje zostaną przez kogoś przechwycone, ta osoba może wykonać płatność na konto Twojej karty na przykład w sklepie internetowym.

Ubezpieczenie karty

Ubezpieczenie karty chroni od strat, jakie mogą wyniknąć na skutek jej zgubienia lub kradzieży. Jeżeli masz ubezpieczenie karty, to w przypadku nieuprawnionego skorzystania z niej przez osobę trzecią i kradzieży pieniędzy, otrzymasz odszkodowanie zależne od warunków zawartych w umowie ubezpieczeniowej.

Zobacz również: https://loanmagazine.pl/november-credit-collection-days/

Udostępnij na:
Ocena: 4,0 na 5   Oceny: 546
Skomentuj

Sprawdź podobne porady


Blik – co to jest, jak i gdzie można płacić?Blik – co to jest, jak i gdzie można płacić?

BLIK to bardzo nowoczesny i wygodny system płatności online. Korzystając z kodów BLIK, możesz znacząco oszczędzić czas, ale..

Ile można zyskać, odkładając na koncie oszczędnościowym? Ile można zyskać, odkładając na koncie oszczędnościowym?

Konto oszczędnościowe jest przez wiele osób uznawane za najbezpieczniejszy i najlepszy sposób oszczędzania i pomnażania..

Najczęstsze błędy przy robieniu przelewu przez internetNajczęstsze błędy przy robieniu przelewu przez internet

Możliwość wykonywania przelewów przez internet pozwala oszczędzać nie tylko czas, ale i pieniądze. Czas oszczędzasz dzięki temu, że nie..
Komentarze


Płacę zbliżeniowo już od kilku lat i nigdy nie miałam z tym żadnych problemów. Polecam bo jest to dużo szybsze rozwiązanie niż zwykła płatność kartą.
Anna
01-12-2018 22:54
Ja zawsze przezornie jak płacę w sklepie to wkładam kartę do terminala. Tyle się słyszało o ściąganiu pieniędzy przez płacenie zbliżeniowe.
Norbert
27-11-2018 10:31